قلعه تاریخی کمندان

قلعه تاریخی کمندان
ادمین
23 آبان 1400
377 بازدید

قلعه تاریخی کمندان

شهرستان ازنا علاوه بر طبیعت بکر و بی‌نظیری که دارد، دارای آثار تاریخی بیشماری است که علاقه‌مندان تاریخ و طبیعت را به سوی خود جذب می‌کند. با توجه به اسناد مکتوب، غرب ایران از دوره‌های پیش از اسلام یعنی در زمان عیلامی‌ها نیز مورد سکونت قرار گرفته بود. هر کجا که آب و رودی در جریان بود انسان‌ها نیز آنجا را برای سکونت خود انتخاب می‌کردند. قلعه تاریخی کمندان که یادگاری از دوران قاجار است در 18 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا در استان لرستان قرار دارد. محل قرارگیری قلعه تاریخی کمندان به گونه ایست که بر روستای کمندان اشراف کامل دارد.

منطقه تفریحی کمندان با قلعه‌ای مربوط به دوران قاجار ازجمله دیگر تفرجگاه‌های شهرستان ازنا و یکی از جاذبه‌های تاریخی استان لرستان است که در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا  و در دامنه شمالی منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه واقع‌شده است.

 این اثر تاریخی منحصربه‌فرد ازنظر قدمت متعلق به دوره قاجاریه بوده و در ساخت آن از دیوارهای قائم و تیغه‌هایی با آجرهای نظامی و ملات گل و ساروج استفاده‌شده و ارتفاع  آن از سطح دریا دو هزار و ۲۰۰ متر و در بالای صخره‌ای مشرف ‌به روستای کمندان واقع‌شده است.

 این قلعه در گذشته نه‌ چندان دور مرکز حاکمیت و محل سکونت کدخدا و بزرگان ده بوده و کلیه امورات مربوط به روستا در این محل انجام می‌گرفته و با توجه به ساختار آن به جاده ورودی روستا و دره کمندان تسلط دارد.

لطفاً نظرات خود را در مورد این مطلب به اشتراک بگذارید.نظرات شما پس از تأیید مدیریت به نمایش در خواهد آمد.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
تاکنون برای این مطلب نظری ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد.