تونل برفی

تونل برفی
ادمین
25 مهر 1400
364 بازدید

تونل برفی

تونل برفی ازنا یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی و گردشگری ازنا در استان لرستان است که با بیش از ۸۰۰ متر طول، از مسحورکننده‌ترین مناظر کوهستانی در دامنه اشترانکوه ایران به شمار می‌آید. این جاذبه گردشگری در سال ۱۳۹۸ در فهرست آثار طبیعی کشور به شماره ۵۷۳ ثبت شد.

شهرستان ازنا در ۸۲ کیلومتری خرم‌آباد قرار دارد و بیش از ۸۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. این شهرستان در شرق استان لرستان به‌دلیل داشتن دشت‌های حاصلخیز، منطقه‌ای مناسب برای کشاورزی به حساب می‌آید و عمده معیشت ساکنان آن از همین راه تامین می‌شود. جالب است بدانید که رتبه اول تولید گندم، متعلق به این شهرستان است و ۱۰ درصد لوبیای کل کشور در ازنا تولید می‌شود.

رشته کوه شگفت‌انگیز اشترانکوه با ۱۳ قله و ۴۲۵۰ متر ارتفاع در پنج کیلومتری ازنا واقع شده است. کوهنوردان و گردشگران ایرانی و بین‌المللی بسیاری هر سال از این منطقه دیدن می‌کنند. اشترانکوه، مشهور به آلپ ایران یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است. قله‌های بلند و پربرف، رودهای زیبا، دره‌های عمیق، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و روستاهای کوهپایه‌ای از مشخصه‌های برجسته این رشته‌کوه هستند.

اگر دنبال تابستان برفی، به دنبال برف در تابستان، زمستانی در دل تابستان، تابستان منتهی به زمستان و ... هستید حتماً به شهرستان ازنا سفر کرده و از تونل برفی این نطقه دیدن فرمایید. این جاذبه منحصر به فرد گردشگری در نزدیکی شهر ازنا قرار دارد و به مناطق کوهستانی اطراف این منطقه آلپ ایران نیز گفته می‌شود. بعد رسیدن به شهر درود از مرکز استان یعنی خرم‌آباد بایستی حدود 42 کیلومتر را طی کنید تا به شهرستان ازنا برسید. تازه شروع مسیر زیبا و دیدنی آلپ ایران است و حدود 10 الی 12 کیلومتر دیگر بایستی بروید تا به این مکان بی‌نهایت عجیب و بی‌نظیر برسید. این مکان بی نظیر در طبیعت روستای گردشگری دره تخت قرار دارد که علت نامگذاری آن وجود تختی از زیبایی ها در دره می‌باشد. منظور از آلپ ایران همان رشته کوه های اشترانکوه در این منطقه است که یک نقطه بی‌نظیر دارد به نام تونل برفی که شما می‌توانید در اوج گرمای تابستان شاهد برف در این منطقه باشید. ابن تونل برفی بعد از کش و قوس های فراوان در نهایت در سال 84 به عنوان یک اثر با ارزش ملی به شماره 573 به ثبت رسید.

تونل برفی-1

چطوری بریم تونل برفی ازنا؟

برای دسترسی به تونل برفی از شهرستان ازنا به‌سمت میدان راه‌آهن بروید و با توجه به تابلوهای راهنما، به‌سمت روستای گردشگری دره تخت در جنوب ازنا حرکت کنید. پس از طی پنج کیلومتر، به روستای دره تخت و دامنه‌های اشترانکوه می‌رسید. از اینجا به‌سمت شرق حرکت کنید تا پس از گذر از روستاهای مختلف به روستای سرسبز کمندان برسید. این روستا درست در ابتدای ازنادره در کوهپایه اشترانکوه قرار دارد.

سپس با قدم‌گذاشتن در مسیری سنگلاخی و دشوار از طول این دره به‌سمت ارتفاعات حرکت کنید. با دنبال‌کردن مسیر رودخانه‌ای که از داخل تونل برفی ازنا سرچشمه می‌گیرد به این شگفتی طبیعی خواهید رسید. از محل پارک ماشین در روستای کمندان تا تونل برفی دو مسیر وجود دارد که نزدیک‌ترین آن‌ها حدود یک ساعت پیاده‌روی دارد.

تونل برفی-2

وسط ارتفاعات رشته‌کوه باشکوه اشترانکوه به‌یک‌باره با یک لکه برفی عظیم روبه‌رو خواهید شد که در واقع بخچالی چندهزار ساله است. تونل برفی با طول ۸۰۰ متر در سراشیبی دره تا بالا امتداد دارد و در نهایت به برف‌های ارتفاعات متصل می‌شود.

تونل برفی ازنا حدود ۲۰۰ کیلومتر با ازنا فاصله دارد، پس بهتر است که برای سفر به این منطقه حداقل یک روز زمان بگذراید.

تونل برفی-3

بهترین موقع برای تونل برفی رفتن

از تونل برفی ازنا به‌علت شرایط آب‌و‌هوایی خاص، فقط در فصول بهار، تابستان و اوایل پاییز می‌توان دیدن کرد. با قدم‌گذاشتن در آن و جلوتر رفتن، دمای هوا کاهش می‌یابد و قطرات آب سرد از سقف، روی شما چکه می‌کنند. در بالای تونل برفی احساس عجیبی به بازدیدکنندگان دست می‌دهد، آن‌ها دیگر نمی‌توانند پاهای خود را احساس کنند اما روی پیشانی‌هایشان عرق نشسته است.

لطفاً نظرات خود را در مورد این مطلب به اشتراک بگذارید.نظرات شما پس از تأیید مدیریت به نمایش در خواهد آمد.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
تاکنون برای این مطلب نظری ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهد.